KILLAN TULEVAT RETKET 2023

 

 

PERINNEKILLAN PÄIVÄRETKI TUUSULAAN ti 23.5.23

Perinnekilta tekee päiväretken Tuusulaan, jossa tutustummeIlmatorjunta-museoon sekäLottamuseoon oppaitten johdolla. Ruokailu on LottamuseonLotta-kanttiinissa.

Ohjelma: 08.00 bussikuljetus Haminasta Kotkan kautta Tuusulaan

10.00 Ilmatorjuntamuseolla pitääeversti evp Ahti Lappi esitelmän ”Ukrainan ilmasota”

11.00 kahvitus museolla

11.30 opastettu kierros Ilmatorjuntamuseolla

13.30 lounaspöytä Lottakanttiinissa ja opastetut kierrokset museolla

16.00 paluumatka alkaa

Retken hinta museokorttilaisilta 44,00 € ja ilman museokorttia 56,00 €. Retken hintaan kuuluu matkat, opastukset, liput, kahvitus ja ruokailu.

Ilmoittautuminen viimeistään 5.5.23 mennessä Tero Tilli,puh.0503077464 tai spTämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..Ilmoittautumisen yhteydessä ilmoita: puhelinnumero, sp, mistä nouset kyytiin, ruoka-allergiat ja onko museokortti.

Retki maksettava viimeistään 15.5.23 mennessä Etelä-Kymenlaakson Sotilaspoikien Perinnekillan tililleFI54 55060020124465, viite 9001

 

TERVETULOA MIELENKIINTOISELLE RETKELLE !

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

PERINNEKILLAN JOKIRISTEILY ti 4.7.23

 

Välillä vesille!Teemme Kotkan SapokastaJokiristeilyn Karhulan Jokipuistoon MeriSetin Vikla II aluksella. Risteilyn kesto noin 3 tuntia. Retken aikana nautimme Merisetin lohikeiton tykötarpeineen. Aluksella A-oikeudet.

Ohjelma: 11.00 Vikla II lähtee Sapokasta, laituri 2-3

- Jokipuisto, jossa mahdollisuus tutustua jalan puistoon

- lohikeitto

14.00 paluu Sapokkaan

Retken hinta ruokailuineen on 55 € hlö. Retki maksettava viimeistään20.6.23mennessä Etelä-Kymenlaakson Sotilaspoikien Perinnekillan tilille FI54 55060020124465, viite 9001

Ilmoittautumiset viimeistään 4.6.23 mennessä Tero Tillipuh.0503077464 tai spTämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..

HUOM! Ilmoittautumisen yhteydessä ilmoita ruoka-allergioistasi.

Sapokkaan kokoontuminen on omatoiminen / yhteiskuljetuksin!

TERVETULOA KOKEMAAN HIENO JOKIRISTEILY !

PsJokiristeilyn jälkeen sinulla on mainio tilaisuus tutustua Kotkan muihinkin nähtävyyksiin omatoimisesti, esim: Sapokan vesipuisto, Maretarium, Merikeskus Vellamo, Katariinan meripuisto ja Langinkosken Keisarillinen kalastusmaja jne

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

PERINNEKILLAN RETKI TARTTOON 25. - 27.8.2023

Koronavuosien jälkeen pääsemme vihdoin retkeilemään. Kohde on Viron kulttuurin ja sivistyksen pääkaupunkiTartto (vir.Tartu), jota myös yliopistokaupungiksi kutsutaan. Opastetulla kiertoajelulla tutustumme ennen vuotta 1262 kaupunkioikeudet saaneen kaupungin nähtävyyksiin. Oppaan johdolla tutustumme myös vuonna 2006 avattuunViron kansallismuseoon (Eesti Rahva Muuseum), joka rakennettu Raadin entisen lentokentän kiitotielle ja on Viron suurin museorakennus. Lisäksi on opastettu kierrosSuomen poikien museossa (Soomepoiste tuba-muuseum), joka antaa kuvan Suomen armeijassa palvellei- den virolaisten miesten taisteluhistoriasta Suomessa ja JR200:ssa. Toisen päivän illallinen onRuutikellarissa (Püssirohukelder), joka on 1700-luvulla rakennetussa ruutikellarissa.

Perjantai 25.8.23

06.45 bussi lähtee Haminan linja-autoasemalta

07.00 Karhulan linja-autoasema

07.15 Kotkan linja-autoasema

07.25 Sutelan pysäkki

09.15 Helsingin satama

10.30 My Star lähtee kohti Tallinnaa

- aamiainen laivalla

12.30 laiva saapuu Tallinnaan

- ajo Tarttoon, matkalla ”kahvi- ja pissatauko”

16.30 Tartto

- majoittuminen Hotel Dorpat

19.00 illallinen hotellissa

Lauantai 26.8.23

07.00 aamiainen hotellilla

09.00 opastettu kaupunkikierros ja museossa käynnit (bussi)

13.30 hotellilla, vapaata

19.00 illallinen upeassa Ruutikellarissa (bussi)

Sunnuntai 27.8.23

07.00 aamiainen hotellilla

09.00 ajo Tallinnaan

- ostosaikaa, mm SuperAlko

15.30 Tallinnan satama

16.30 Megastar lähtee

- buffet laivalla

18.30 laiva Helsingissä ja kotimatka alkaa

Retken hinta 396,00 € hlö,joka sisältää kuljetukset, aamiaisen ja buffeen laivalla, hotellimajoituksen 2 yötä, 2 x aamiaiset hotellilla, 2 x illalliset, kiertoajelun, opastukset ja liput museoihin.Yhden hengen huonelisä on 50,00 €.

Sitovat ilmoittautumiset 4.8.23 mennessä Tero Tilli, joko puh. 0503077464tai

sp.Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Ilmoita samalla huonekaverisi, ruoka-allergiat ja syntymäaika!

Retki maksettava viimeistään 11.8.23 mennessä Etelä-Kymenlaakson Sotilaspoikien Perinnekilta ry tilille FI54 55060020124465, viite 9001..

MUISTA! Ota mukaasi matkavakuutus, kuvallinen henkilötodistus tai passi ja Eurooppalainen Kela-kortti. Lisätietoja antaa Tero Tilli.

 

TERVETULOA ANTOISALLE TARTON RETKELLE!

KESÄTERVEHDYS KILTALAISILLE

Perinnetyönpäivä on joka päivä ja veteraanien sekä heidän muistonsa kunnioittaminen on yksi tärkeä osa toimintaamme ja aatemaailmaamme.

Tiistaina 27. huhtikuuta voimme osallistua Veteraanipäivän viettoon vain etänä television, radion ja muiden sähköisten viestien välityksellä. Toivon mahdollisimman monen ottavan huomioon merkittävän muistopäivän tilaisuudet.

Nyt huhtikuun jälkimmäisellä puoliskolla voimme odottaa koronaviruksen aiheuttamien rajoitusten lieventymistä, joten voimme myös valoisin mielin suhtautua toimintamme elpymiseen.

Ensimmäisenä tilaisuutena killalla on Haminan Kesäpuistossa muistohetki torstaina kesäkuun 17. päivänä kukkalaitteen laskuineen. Kukkalaitteen laskevat killan hallituksen edustajat. Tilaisuuden laajuuden määrittää silloin voimassa olevat kokoontumisrajoitukset. 

Perinnepäivänä lauantaina 31. päivänä heinäkuuta hallitus järjestää kukkalaitteen laskun Rajasuon muistomerkillä ja Virolahden sankarihaudoilla. Tilaisuuksiin liittyvä ohjelma laaditaan heinäkuun lopun kokoontumisrajoitukset huomioiden.

Tulevista tapahtumista ilmoitetaan perinteisesti lehdissä ja sähköpostilla.

Kevätterveisin veteraanityötä kunnioittaen ja Iloista Vappua toivottaen

Koskenniskalla 24.4.2021

Matti Haapanen